Ułatwienia
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej wziął udział w projekcie pt. " Antiquity - Inspiration for Music"realizowanym w ramach programu ERASMUS+, Akcja 2: Partnerstwa strategiczne - współpraca szkół.  Projekt realizowany był w okresie od 1 września 2017 r. do 30 listopada 2018 r.
Głównym koordynatorem projektu był Zakładni umelecka skola Jizin Mesto z Pragi. Bielska szkoła muzyczna pełniła rolę partnera projektu. Projekt ma na celu zorganizowanie dwóch koncertów, jednego w Pradze i jednego w Bielsku-Białej.
Każda ze szkół wybrała grupę uczniów w oparciu o ich zdolności muzyczne, chęć uczestnictwa w projekcie, umiejętności komunikacyjne i zainteresowanie tematem projektu. Uczniowie Ci mieli za zadanie badać utwory muzyczne swoich krajów, na które miała wpływ muzyka i sztuka starożytności. Każda z grup indywidualnie ćwiczyła przygotowując się do wspólnych koncertów.
Cele projektu:
   -  Badanie materiałów muzycznych przez uczniów, wspólny program artystyczny, próby i wykonanie.
   - Poznanie wspólnego tła europejskiej muzyki i kultury, zwiększenie umiejętności muzycznych, prezentacji i pracy zespołowej uczniów z Polski i Czech.
   - Nauka języka angielskiego, poprawienie swoich umiejętności prezentacyjnych.
   - Współpraca w międzynarodowym środowisku, występy na scenie przed wieloma odbiorcami.
Rezultaty projektu:
- dwa koncerty, które również będą udostępnione  bezpłatnie  i bez ograniczeń szerokiej publiczności poprzez strony internetowe uczestniczących szkół
- dobre stosunki między partnerami spowodują przyszłą międzynarodową współpracę z udziałem większej liczby uczniów, zwiększą ich motywację do pracy,
- możliwość wyjazdu za granicę, poznawanie nowych ludzi, zdobywanie nowych umiejętności i pogłębienie znajomości języka angielskiego.

 

Regulamin przejdź do...

 

 

PRAGA kwieciwń 2018 

EU flag-Erasmus vect POS

W dniach 18-22 kwietnia 2018 r.. w ramach programu ERASMUS+ w czeskiej Pradze na zaproszenie tamtejszej szkoły muzycznej gościła grupa 28 uczniów (członków orkiestry) i 4 opiekunów naszej szkoły (z Panią dyrektor Barbarą Cybulską-Konsek).
Pięć dni, które spędziliśmy wspólnie z młodzieżą praskiej szkoły, wspólna próba, koncert w przepięknej Sali koncertowej Praskiego Konserwatorium Muzycznego (odpowiednik naszej Akademii Muzycznej), wspólne zwiedzanie najwspanialszych zabytków Pragi,  to niezapomnianie przeżycia.
Tym bardziej, że dopisała nam wspaniała pogoda, która sprzyjała zwiedzaniu. `Wspólna kolacja na statku pływającym po Wełtawie, zapadający zmrok, przepięknie oświetlona Praga, wspólne śpiewy i tańce to wrażenia, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Kapela stworzona Ad hoc przez naszych uczniów, którzy grając i śpiewając ludowe góralskie melodie stworzyli atmosferę sprzyjającą wspólnej zabawie, tańcom i śpiewom, to dodatkowy efekt przyczyniający się do wspomnień, które będziemy długo pamiętać. 
Koncert Praskiej Orkiestry Symfonicznej w zabytkowej Sali koncertowej i rewelacyjny program koncertu ( muzyka rosyjska) dopełniały nasze piękne wrażenia z pobytu w tym wspaniałym mieście. Nowe przyjaźnie, zdobyta wiedza o kulturze, zwyczajach, to te efekty, których nie można uzyskać, nie będąc tam otoczonym przyjaźnią, sympatią.
Szczególne podziękowania należą się Dyrektorowi tamtejszej szkoły Panu Franciszkowi Hluchanowi, który stworzył nam prawie domowe warunki i atmosferę dzięki której żal nam było opuszczać Pragę. Mamy nadzieję, że w czasie rewizyty uczniów praskiej szkoły potrafimy być równie gościnni i zapewnić im podobne doznania jakie przeżyliśmy w Pradze.
Warto podziękować naszym uczniom za bardzo udany wspólny koncert i także podziękować wszystkim uczestnikom tego wyjazdu za wzorowe zachowanie.

 

Program koncertu pobierz

 

Koncert przejdź...

 

 

 

 

BIELSKO-BIAŁA październik 2018

 

W ramach programu ERASMUS+ w dniach 18-21 października 2018 roku gościł w Bielsku-Białej Chór „CANTILENA” ze Szkoły Artystycznej z Pragi.

 

To rewizyta naszego wyjazdu kwietniowego z orkiestrą kameralną i solistami do Pragi. 

 

Nasi przemili goście, którym przewodził Pan Franciszek Hluchan – dyrektor szkoły, stworzyli wspaniałą atmosferę wspólnego muzykowania, spotkań oraz wspaniałego koncertu, który na widowni zgromadził całą naszą szkolną społeczność. Czas pobytu dziewcząt z Chóru „Cantilena” oraz nauczycieli towarzyszących chórowi był bardzo intensywny. Oprócz próby i wspólnego koncertu w dniu 18 października dla młodzieży naszej szkoły, na którym prezentowaliśmy własne programy artystyczne, mieliśmy również okazję – my członkowie orkiestry – grać a słuchacze zgromadzeni na sali – słuchać, wspólnie przygotowanego, specjalnie napisanego na ta okazję utworu opartego o folklor czeski „Vrana Liska” na chór żeński i dużą orkiestrę symfoniczną.

 

Czas pobytu to wspólne muzykowanie, zwiedzanie miasta, kolacja w dniu koncertu i kibicowanie za chór, który korzystając z naszego zaproszenia, wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Chórów Gaude Cantem odbywającym się w Bielsku-Białej w tym czasie.

 

Chór  udział w tym konkursie zakończył wspaniałym sukcesem wygrywając I miejsce w kategorii chórów dziewczęcych a także uzyskując złoty medal w ogólnej kategorii chórów startujących w tym Festiwalu.

 

            Żałujemy jedynie, że w ostatnim dniu pobytu nasze plany wspólnego wyjścia na Szyndzielnię, wyjechania kolejką górską na szczyt, oraz wycieczkę po Beskidach uniemożliwiła aura. Zimno i gęsty padający deszcz nie sprzyjał wędrówkom po górach, dlatego z żalem serca pożegnaliśmy naszych przemiłych gości kilka godzin wcześniej.

 

Wspólne wizyty, nasza w Pradze oraz czeskiego Chóru w Bielsku-Białej, dały nam okazję na wzajemne poznanie kultury, wymianę doświadczeń, wspólne muzykowanie  i nawiązanie przyjaźni, które owocują do dnia dzisiejszego, podtrzymywane przez wymianę zdjęć, maile i telefony.

 

Warto podkreślić, że takie działania, w których mieliśmy okazję uczestniczyć zawdzięczamy Programowi ERASMUS+, którego głównym motywem jest wymiana doświadczeń, wspólne poznawanie kultury i obyczajów oraz nawiązywanie przyjaźni pomiędzy młodymi ludźmi.