Karta zgłoszenia ucznia do świetlicy znajduje się w zakładce Dla rodziców.

    

 

Źródło: https://bi.im-g.pl/im/64/ce/18/z26009700IH,Kazde-dziecko--ktore-dostaje-500-plus--dostanie-je.jpg

 

Kochani uczniowie!

Nadszedł ostatni dzień roku szkolnego 2019/2020!

Gratulujemy serdecznie Wam wszystkim ukończenia kolejnego

etapu edukacji!

Jesteśmy dumne, że tak wspaniale poradziliście sobie w

trudnym, drugim półroczu, kiedy nauka odbywała się w

sposób zdalny!

 

Życzymy Wam, aby te długo wyczekiwane wakacje

były czasem beztroskiego odpoczynku i wesołej

zabawy. Niech będą pełne niezapomnianych przygód i

wrażeń.

Życzymy Wam, byście zobaczyli ciekawe miejsca i

poznali wielu nowych przyjaciół.

Pamiętajcie, aby te wakacje były zarówno szalone, jak

i przede wszystkim BEZPIECZNE !

 

Do zobaczenia we wrześniu!!!

 

pani Agnieszka i pani Ola

 


Źródło:
http://www.leksykonzdrowia.pl/medycyna/foto/serce-z-rak.jpg

 

 

 

 

 Dzień dobry!

Wakacje tuż tuż! W piątek odbierzecie świadectwa i nagrody. Również te ze świetlicy. Niektórzy z Was już są spakowani na wyjazd i tylko czekają aż ruszy pociąg albo samochód, który powiezie ich w letnią podróż pełną przygód. Być może będzie to pierwsza samodzielna podróż bez mamy i taty. Pierwszy wyjazd na obóz lub kolonię. Właśnie ten temat chciałyśmy z Wami dzisiaj poruszyć. 
 
1.Miejsce docelowe. 
 
 
Zanim zaczniecie  się pakować, warto zastanowić się, co  tak naprawdę będzie Wam potrzebne na wyjeździe. Jeśli wybieracie się na obóz wędrowny bardzo będziecie doceniać lekkość plecaka więc zbędne rzeczy jak  np. kolekcja figurek, zingsów czy innych rzeczy, bez których możecie się obejść lepiej jeśli  pozostanie w domu.
Za to jeśli pakujecie się na wyjazd nad morze możecie spakować się i do plecaka i do walizki. I z pewnością górskie trapery mogą spokojnie na Was poczekać w domu. Na obóz pod namioty warto zabrać cieplejszą odzież. Mimo, że jest to lato, w nocy mogą być niższe temperatury, warto zatem się zabezpieczyć. Przed wyjazdem warto zapytać organizatora wyjazdu co jest niezbędne do zapakowania i zabrania ze sobą. Unikniecie w ten sposób stresu, że coś bardzo ważnego i potrzebnego zostało setki kilometrów od Was.
 
2. Ulubiona maskotka. 
Jeśli macie swoją ulubioną przytulankę, pluszaka bez, którego nie zaśniecie nie warto zostawić go w domu, udając, że nie jest potrzebny lub bojąc się, że to wstyd i nowi koledzy będą się śmiać. Sami musicie zadecydować czy jest Wam niezbędny. Jeśli w obcych miejscach czujecie się nieswojo może lepiej zabrać go ze sobą i wieczorami się przytulić. Często nawet dorośli zabierają ze sobą w podróż swoje poduszki czy maskotki nie wstydząc się tego. Wiedzą, że wtedy lepiej się czują, mając je blisko siebie. Na koloniach i obozach pełno jest takich niezbędnych misiów w pokojach. Dlatego jeśli macie pluszowego przyjaciela na wszelskie troski a nie zajmie Wam całej przestrzeni w walizce to z pewnością łatwiej będzie Wam podróżować z nim.
 
 
3. Adres.
Po przyjeździe na miejsce warto nauczyć się adresu placówki, w której mieszkacie. Nawet jeśli przypadkiem odłączycie się od grupy, będziecie potrafili zadbać o siebie i wrócić bezpiecznie do miejsca noclegu.
A właśnie. Jeśli zdarzyłaby się Wam taka sytuacja co możecie zrobić? Jak wybrnąć?
Jeśli widzicie policjanta, strażnika miejskiego, strażaka czy żołnierza w pierwszej kolejności możecie takie osoby poprosić o pomoc. Osoby mundurowe są przygotowane do udzielania wszelkiej pomocy. Jeśli nie ma w okolicy takiej osoby dobrym rozwiązaniem jest poproszenie o pomoc dorosłej osoby przechodzącej obok np. pani z dzieckiem lub pani ekspedientki ze sklepu
4. Wychowawca. Pani. Pan. 
Wychowawca na obozie jest tak samo ważny jak wychowawca w szkole. Pamiętajcie, że zawsze możecie do niego przyjść jeśli coś Was niepokoi, denerwuje lub czegoś nie jesteście pewni. Mówcie o swoich uczuciach i obawach. Wyjazd wakacyjny nie powinien być udręką tylko ciekawym doświadczeniem. Wychowawca jest po to aby pomógł Wam rozwiązać problem, zaprzyjaźnić się z grupą i dobrze poczuć się. Jego zdanie jest ważne i należy go słuchać gdyż jest za Was odpowiedzialny. Nie zawsze domyśli się, że coś Wam się nie podoba, czy czujecie się zagubieni. Warto się otworzyć i poprosić o pomoc mimo, że znacie sie krótko i być może jego wygląd Was zadziwia. 
 
 
5. Jedzenie. 
Nawet jeśli coś jest inaczej podane niż mama zazwyczaj podaje lub gotuje spróbujcie dania, które serowowane jest w danym dniu. Być może okaże się, że jest to pyszne. Natomiast jeśli nie bardzo Wam zasmakuje zjecie tylko tyle ile dacie radę. Lub tylko jeden składnik z talerza. Chociaż przyjdą Wam na myśl wszystkie pyszne przekąski, które wydadzą wam się lepsze wiecie, że  nie można żywić się przecież tylko lodami i czekoladą. 
 
 
6. Sytuacje niecodzienne. 
Jeśli ktoś Was będzie zaczepiał np. na ulicy pamiętacie oczywiście co należy zrobić? Nie rozmawiamy z obcymi. Poza sytuacją, że się zgubiliśmy. Koniecznie zgłaszamy takie wydarzenie wychowawcy.
 
7. Telefony alarmowe. 
Przed wyjazdem powtarzamy telefony alarmowe. Są ważne gdziekolwiek będziecie warto znać je na pamięć. 
 
 
 
 
 
Kochani uczniowie czekamy na Wasze wiadomości. Ciekawi nas  jakie macie wakacyjne plany. Kto z Was jedzie na kolonię, kto na obóz a kto wybiera się na odpoczynek z rodziną. Piszcie do nas na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 

Dzień dobry!

 

Nadszedł ostatni tydzień tego roku szkolnego. Nastroje robią się coraz bardziej wakacyjne i radosne. Dzisiaj mamy jeszcze jeden powód do tego, aby czuć się szczęśliwymi. Wiecie dlaczego? Jakie mamy dzisiaj święto, kto je obchodzi? Większość z Was zapewne doskonale wie... 23 czerwca to Dzień Ojca! Od kilkudziesięciu lat, co roku w tym dniu pragniemy wyrazić swoją wdzięczność i szacunek wszystkim ojcom.

 

Źródło: https://png.pngtree.com/png-vector/20190119/ourlarge/pngtree-father-and-son-father-and-daughter-happy-fathers-day-png-image_479431.jpg

 

 

"Najdroższy Tato,
w dniu Twego święta
pragnę podziękować Ci za to,
że po prostu jesteś przy mnie.
Towarzyszysz mi
w chwilach szczęścia i wtedy,
gdy potrzebuję Twej ojcowskiej rady."

 

Złóżcie dzisiaj swoim tatusiom życzenia i uściskajcie ich mocno!

Zastanówcie się... co przypomina Wam rola taty, do czego można ją porównać? Jakie skojarzenia pojawiają się w waszej głowie, gdy myślicie o swoim tacie?
Może tata to jak taka latarnia morska dla dzieci. Wskazuje drogę, dba o to aby się nie zgubiły. Ostrzega też przed niebezpieczeństwami...

 

Źródło:https://trivabook.pl/thumbs/7/latarnie-morskie-w-polsce-ktore-warto-zobaczyc-7982c8ad.jpg

 

Zastanówcie się do czego służy parasol? To oczywiste, chroni nas przed deszczem, wiatrem czy promieniami słonecznymi w lecie. Takim parasolem dla Was jest również tata. Stara się chronić Was i całą rodzinę przed niebezpieczeństwami i przeciwnościami .

 

 

Źródło:https://miastodzieci.pl/wp-content/uploads/2015/09/parasolka-piosenka.jpg

 

 

Tata jest również jak świeca. Daje nam ciepło, poczucie bezpieczeństwa, spokoju. Zawsze stara się pocieszyć, pomóc.

 

Źródło:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/71/P%C5%82on%C4%85ca_%C5%9Bwieca_na_stole.jpg

 

Tata wyznacza Wam również zasady postępowania, uczy co jest dobre a co złe. Pokazuje jak uczyć się i funkcjonować w świecie. Pilnuje, żeby dzieci nie zabłądziły. Pełni więc zatem rolę podobną do ogrodzenia na pastwisku, które nie pozwala wyjść np. owieczkom na niebezpieczne tereny, które stanowią dla nich zagrożenie.

 

 

Źródło:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3d/Pastwisko_001.jpg

 

 

Świętujcie wspólnie z Waszymi tatusiami Dzień Ojca. Spędźcie wspólnie czas w taki sposób w jaki lubicie najbardziej. Może to być spacer, wycieczka na rowerach, wspólne przygotowanie kolacji czy obiadu.
Możecie przygotować dla taty laurkę lub namalować piękny rysunek, np. portret taty.
Jeżeli macie czas, poproście mamę lub babcię i wspólnie przygotujcie dla taty jego ulubioną potrawę lub ciasto.
Pomysłów na świętowanie jest bardzo wiele, od Was zależy co wybierzecie.
Jeśli tata w tym dniu był długo w pracy lub jest bardzo zmęczony wystarczy, że uściskacie go mocno i złożycie życzenia! Najważniejsze jest to, by pamiętać!
I pamiętajcie... z tatą można bawić się, spędzać czas i rozmawiać nie tylko w dniu jego święta, lecz cały rok!

 

 

Mój kochany tata”

Mój tato nigdy się nie złości.
Na jego twarzy uśmiech gości.
Chociaż problemów ma niemało,
to jeszcze chęci mu zostało.
Pomaga mamie przy kostiumie
dla brata, który apel ma.
Bo tata z mamą wszystko umie
i tak też będę umieć ja.
I choć czasu mało mają,
dzieciom swym go nie odmawiają.
I choć każde z nich pracuje,
obowiązki ważne mają,
to mamusia razem z tatą
o pociechy swoje dbają.

 

 

Źródło:https://eduzabawy.com/wp-content/uploads/2019/05/dekoracje-tata500.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Dzień dobry 

 

        Kochani, już w zeszłym tygodniu mówiliśmy o lecie i wspominaliśmy o wakacjach. W tym tygodniu już tylko o wakacjach będzie gdyż tuż tuż, dużymi krokami zbliżają się te wytęsknione wolne  dni. Mamy nadzieję, że każdy z Was ma plany i marzenia gdzie i jak może spędzić ten czas. To całe 2 miesiące! Mamy nadzieję, że jak się spotkamy w nowym roku opowiecie nam Wasze wspaniałe letnie przygody. 

Najpierw jednak rozwiążemy zagadki z poprzedniego tygodnia. Na zdjęciach były oczywiście:
1.Czarna jagoda. Wiemy, że wielu/e z Was lubi pierogi z jagodami. Już pojawiły się dojrzałe, możecie zbierać.
2. Młode puszczyki. Kto pamięta lekcję o sowach ten nie miał problemu z odpowiedzią.
3. Borsuk. Mamy nadzieję, że każdy rozpoznał. I gratulujemy jeśli komuś uda się zobaczyć takiego jegomościa w naturze.
4. Poroże jelenia i parostek koziołka. Dla przypomnienia żoną jelenia jest łania a koziołka sarna!
Dziękujemy za próby rozwiązania zagadek. Do zobaczenia w lesie!
 
Tymczasem dzisiaj "przeniesiemy się" nad wodę. Wielu/e z Was spędza wakacje nad jeziorami, morzem czy rzeką. Dlatego, jak co roku przypomnimy sobie kilka ważnych wiadomości aby bezpiecznie spędzić ten czas.
1. Kąp się pod opieką dorosłych na plażach strzeżonych.
 
 
Pamiętacie dlaczego? Na plażach strzeżonych pilnują bezpieczeństwa  ratownicy. W razie problemów z falami, skurczem w nodze albo zagubieniem się wśród ludzi pomoc ratownika jest niezastąpiona. 
Warto zapisać numer alarmowy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 100 100.
 
2. Pamiętacie kolory nadmorskich flag, które wywieszają ratownicy? To...
 
 
Brawo biały, czerwony i błękitny. A co oznaczają?
 
Flaga biała- w ten sposób ratownik sygnalizuje, iż kąpiel jest dozwolona i nie ma żadnych przeszkód by wejść do wody. 
Flaga czerwona-  zakaz wchodzenia do wody ze względu na niebezpieczne warunki,        np. zbyt wysokie fale, niska temperatura wody, mocne prądy, szybki nurt, słaba widoczność i  duży wiatr. Czyli wszystko to co utrudnia  nam bezpieczne pływanie. 
Ostatnią z flag, jaką można spotkać na nadbałtyckich plażach, jest flaga koloru błękitnego. Jest wywieszana w ramach uznania za jakość obsługi turystycznej oraz czystość, zarówno wody, jak i plaży. Nie ma nic wspólnego z zezwoleniem lub zakazem wchodzenia do wody.
 
3. Zapamiętajcie charakterystyczne rzeczy dookoła miejsca gdzie się rozłożyliście. Np. Kolorowy parasol w pobliżu, wiatrochron w dziwne paski lub namiot z ciekawym rysunkiem. To pomoże Wam w orientacji w terenie jeśli przybędzie na plaży ludzi. 
 
4. Lubicie chodzić po murkach ale falochrony nie są miejscem na wspinaczkę. Obok nich jest bardzo głęboka i niebezpieczna woda. Pamiętajcie lepiej pobawić się na plaży i placu zabaw.
 
 
5. Co mają wspólnego parasol, czapka, kapelusz, okulary z filtrem, krem z filtrem, koszulka uv? Ktoś wie? Oczywiście chronią przed szkodliwym promieniowaniem. Mówiliśmy, że słońce pomaga wytworzyć nam witaminę D. Jednak intensywne nagrzewanie może doprowadzić nas do poparzeń i przegrzania. Dlatego pamiętajmy o ochronie a będziemy się długo i świetnie bawić.
 
6. Nad wodę jedzie się po to aby chlapać się, pływać i skakać w wodzie. Jednak pamiętajmy po jedzeniu warto odczekać z wejściem. A będąc nagrzanym warto wchodzić do wody powoli. Wyścigi możemy zrobić potem np. kto pierwszy dobiegnie do koca.
 
7. Jeśli korzystacie z bananów, które ciągnie motorówka, rowerków wodnych, łódek czy kajaków pamiętajcie o kamizelce ratunkowej. Tylko nie położonej obok :) a dopasowanej, ubranej i dobrze zapiętej. Niech te wakacje będą szalone ale bezpieczne. 
 
8. Nie deptamy po wymach. Są one  ważnym elementem systemu ochrony przeciwsztormowej. Wydma jest bardzo czuła na wydeptywanie. A człowiek może jej zaszkodzić. Zarówno roślinom, które na niej rosną, jak i jej trwałości. Podeptajmy sobie raczej brzegiem morza albo zróbmy spacerek promenadą na lody.
 
9. Śmieci nie zakopujemy w piachu tylko zabieramy ze sobą. Ale mamy nadzieję, że wszyscy o tym wiedzą :) Dbamy o planetę i sprzątamy po sobie miejsce plażowania.
 
10. Nie karmimy ptaków chlebem! Chociaż uroczo wyglądają, kiedy zjawiają się tabunami, żeby coś od nas przekąsić. Chleb może zatruć ich organizm. Mamy nadzieję, że pamiętacie ze spotkania z panią Agnieszką i panem Sławkiem z Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.
 
 
11. Podczas spacerów na dzikie plaże nie płoszymy ptaków, które mogą  mieć lęgi w gniazdach na piasku. To ich dom a nasze wakacje. Niech każdy cieszy się tym co ma, nie krzywdząc drugiego.
 
12. Jeśli spotkamy wylegującą się na plaży fokę nie podchodzimy i nie płoszymy. Być może foka odpoczywa lub przygotowuje się do wydania potomstwa. A my mamy szczęście ją zobaczyć. Odchodzimy zachowując znaczną odległość. To ona jest u siebie. I jest pod ochroną. 
Jeśli niepokoisz się, że może stać się jej krzywda lub widzisz, że jest ranna zawiadom Stację Morską UG w Helu! Telefony całodobowe:  601-88-99-40 lub 58 / 675-08-36)  
 
Czekamy na Wasze zdjęcia wodnych szaleństw i piaskowych budowli! Wspaniałych wodnych wakacji!!!!
 
 
ZABAWA:
Zapraszamy do zabawy, którą możecie powtarzać nie tylko nad wodą. Potrzebne będą: kamienie po kilka dla wszystkich uczestników (ważne żeby wielkością były zbliżone do kamieni przeciwnika i aby każdy miał tę samą ilość), patyk. Wybieramy miejsce bez ludzi w okolicy. Tak aby zasięg rzutu kamieniem nie zranił osób postronnych. Patyk wbijamy w ziemię, piasek lub inne podłoże w zależności od tego gdzie jesteśmy. Około 3-4 metrów (do ustalenia między graczami)  od patyka rysujemy linię (można zaznaczyć na piasku). Każdy gracz bierze do ręki pierwszy kamień. Stojąc przed zaznaczoną linią, po kolei, gracze rzucają kamieniami, w stronę patyka. Ten gracz, który rzucił kamień najbliżej patyka wygrywa i zabiera kamienie innych graczy. Następuje druga tura. I tak kolejno aż jedna osoba będzie miała wszystkie kamienie. Wygrywa ten gracz, który przejmie wszystkie kamienie przeciwników. Powodzenia! 
 
 

Dzień dobry!

Wiemy jak cieszy Was nadejście lata. Przecież wszyscy doskonale wiedzą, że ten czas wiąże się z rozpoczęciem upragnionych wakacji! W tym roku wszystko odbywa się inaczej. W drugim semestrze rozpoczęła się walka z koronawirusem przez co nauczanie odbywało się zdalnie, poprzez internet. Zakończenie roku i rozdanie świadectw również będzie musieć przebiegać zgodnie z zachowaniem środków ostrożności. Powoli jednak nadchodzi czas zasłużonego odpoczynku i długo wyczekiwanych wakacji! Wielu z Was, w zależności od sytuacji być może uda się wraz z rodzicami w piękne rejony Polski i będzie miało okazję poznać nasz kraj. Blisko nas znajdują się również góry i lasy. Wiemy jak bardzo je kochacie i lubicie je odwiedzać. Dzisiaj przypomnimy sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas leśnych i górskich wędrówek.

 

 

Źródło:https://nck.krakow.pl/wp-content/gallery/klub-podroznikabieszczady/Buczyna-karpacka-fot.-Sebastian-R.-Bielak.JPG

 

 

Lasy zajmują około 30 procent powierzchni Polski. Jak myślicie, to dużo czy mało?

 

Źródło:https://www.lasy.gov.pl/pl/nasze-lasy/polskie-lasy/w12-lesistosc-nowe-1000.jpg

 

 

Lasy w Polsce są otwarte dla wszystkich, można w nich odpoczywać, wędrować szlakami turystycznymi, zbierać grzyby i jagody. Dostarczają nam drewna - niezastąpionego budulca i odnawialnego źródła energii. Są miejscem pracy dla 370 tysięcy osób.
Lasy są domem wielu roślin i zwierząt, na przykład żubrów, rysiów, wilków, bielików. Lasy zatrzymują bezcenną wodę pochodzącą z deszczu i topniejącego śniegu, zapobiegając powodziom. Wpływają pozytywnie na klimat i oczyszczają powietrze.
O lasy dbają leśnicy. Do ich zadań należy sadzenie nowych drzew oraz ich pielęgnacja. Pilnują i dbają o chronione i rzadkie gatunki zwierząt i roślin. Kontrolują i dbają o to, by nie doszło w lesie do pożarów. Wyznaczają szlaki turystyczne i dbają o porządek na tych terenach.

Las tętni życie cały rok. Pięknie jest to widoczne zwłaszcza wiosną. Latem dostarcza nam cienia oraz różne owoce, które w nim rosną. Aby prowadzić obserwacje w lesie trzeba być niezwykle uważnym oraz cierpliwym.
Zanim wyruszymy na wyprawę do lasu trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Musimy zabrać ze sobą odpowiednie wyposażenie oraz zadbać o to, by założyć wygodne, niekrępujące ruchów ubranie i dobre buty.

Warto wyposażyć się w następujące rzeczy:
- czapka z daszkiem, chroniącym twarz przed gałęziami
- mocne, ale jednocześnie miękkie i wygodne buty
- plecak lub torba naramienna z przegródkami na wszystkie niezbędne rzeczy
- prowiant, np. kanapki i napoje (najlepiej niesłodzone, bo po słodkich ciągle chce się pić)
- lornetka, najlepiej z centralnym regulatorem ostrości
- aparat fotograficzny
- latarka(na wypadek pozostania w lesie po zapadnięciu zmroku)
- kompas
- pudełka i foliowe torebki na szyszki, żołędzie i inne leśne skarby
- mapa lasu i jego najbliższych okolic
- długopis lub ołówek do robienia notatek
- środek do odkażania ran i opatrunki
- preparat odstraszający komary i kleszcze

W lecie dojrzewają rozmaite leśne owoce, lubiane zarówno przez nas, jak i zwierzęta - maliny, poziomki, czarne i czerwone borówki. Pamiętajcie jednak, że nie wolno zjadać owoców nieznanych i niemytych, prosto z krzaka, gdyż można śmiertelnie się zatruć!

 

Malina i jeżyna

 


Źródło:
https://www.stolicazdrowia.pl/wp-content/uploads/2017/06/jezyna-pospolita.jpg

 

Maliny i jeżyny zwykle najchętniej rosną tam, gdzie mają sporo światła, często na skrajach lasów. Owoce malin są czerwone (malinowe), a jeżyn czarne. Zbierać je trzeba ostrożnie, gdyż maliny, a tym bardziej jeżyny mają liczne ostre kolce!

 

Poziomka

 


Źródło:
https://ogrod.smcloud.net/s/user_photos/t/51371_cef8dc0e05cfd9ef_1108227.jpg

 

W miejscach, gdzie do runa dociera wystarczająco dużo światła, znajdziemy jaskrawoczerwone poziomki, osadzone na cienkich łodyżkach, wznoszących się zazwyczaj kilkanaście centymetrów nad ziemią.

 

Borówka czernica

 

źródło:https://www.odzywianie.info.pl/img/stories/kuchnie_i_przyprawy/_665x/borowka-czernica.jpg

 

 

W wielu borach rosną zwarte łany borówki czernicy, zazwyczaj popularnie czarną jagodą. Jej niskie krzewinki są w lecie wprost obsypane słodkimi, czarnoniebieskimi owocami - czarnymi jagodami.

 

Borówka brusznica

 

Źródło:https://bi.im-g.pl/im/60/26/14/z21129824AMP,Borowka-brusznica.jpg

 

Bliską krewną borówki czernicy jest borówka brusznica, ma ona jednak czerwone owoce, dlatego nazywana jest także borówką czerwoną. Są one dość cierpkie, a dojrzewają w sierpniu i we wrześniu.

Pamiętajcie, aby nie spożywać żadnych owoców lub roślin bez wiedzy rodziców!

Pamiętajcie również o tym, że las to miejsce, gdzie zwierzęta mają swój dom i powinny czuć się w nim bezpiecznie! Nie hałasujcie i nie pozostawiajcie śmieci w lasach!
Nie zbliżajcie się pod żadnym pozorem do dzikich zwierząt, zwłaszcza tych, które wydają się wyjątkowo przyjazne i nie boją się Was! Mogą być zarażone śmiertelną chorobą np. wścieklizną!

Przestrzegając tych podstawowych zasad możecie korzystać z bogactwa i piękna naszych lasów i cieszyć się nimi podczas letnich wędrówek! Być może spotkamy się z Wami podczas letnich spacerów!

Dzień dobry 

 

Jak minął weekend? Niektórych spośród Was spotkaliśmy na szlakach turystycznych, innych na placach zabaw a jeszcze niektórzy piszą do nas, dzięki czemu wiemy, jak spędzacie wolny czas. Zapewne wszyscy czują, że robi się coraz cieplej. Słońce mocno grzeje. Dni są coraz dłuższe. Wszystko wskazuje, że... nadchodzi lato!

Lato to chyba ulubiona przez wszystkie dzieci pora roku. A ile jest pór roku? Przypomnicie? Oczywiście, że 4.  I to właśnie lato charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali całego roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców.

Zagadka numer 1. Co to jest? (czekamy na odpowiedzi Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) Już są dojrzałe na krzakach :)

Natomiast  dla zwierząt najczęściej okres wydawania na świat potomstwa.

A później przygotowania go do samodzielnego życia. 

Zagadka numer 2. Co to jest? (czekamy na odpowiedzi Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

 

A dla Was dlaczego lato jest tak ważne?  Podejrzewamy, że każdy/a z Was odpowiedział/a, że właśnie latem są wyznaczone wakacje. Dzieci nie mają zajęć szkolnych, mogą odpocząć, pojechać na dłuższy wyjazd, zrobić coś, na co zwykle- w ciągu roku, brakuje czasu. 

A jak to się dzieje, że pory roku zmieniają się cyklicznie? Czy ktoś z Was wie?

Powodem zmian pór roku jest nachylenie Ziemi. Pamiętacie zapewne, że mamy północną i południową półkulę Ziemi?
Przez pół roku Ziemia jest nachylona w stronę Słońca biegunem północnym, a przez drugie pół roku – biegunem południowym. Jest to skutek nachylenia osi Ziemi i jej ruchu obiegowego (ruchu wokół Słońca). Z tego powodu przez pół roku północna półkula jest silniej oświetlana i nagrzewana przez Słońce, a półkula południowa słabiej, po czym sytuacja się odwraca. Moment, gdy oś skierowana jest północnym końcem najbardziej w stronę Słońca (przesilenie letnie), następuje 22 czerwca. Po pół roku jest odwrotnie i to półkula południowa otrzymuje więcej światła. Moment ten wypada 22 grudnia (przesilenie zimowe). W Polsce ten dzień jest najkrótszy w roku, a za kołem podbiegunowym północnym panuje noc polarna.  
 
 
Tych, którzy spędzają wolne chwile w domu zachęcamy do ruchu na powietrzu i docenienia tego ciepłego czasu. Nie trzeba daleko wyjeżdżać aby móc zobaczyć coś wyjątkowego. Wystarczy spacer albo wycieczka w okolicy. Mamy to szczęcie, że  mieszkamy blisko gór. Dlatego dzisiaj zachęcamy do poznawania oklicznych szczytów. Poproście rodziców o książeczkę GOT (Górska Odznaka Turystyczna) można ją zakupić w schroniskach turystycznych.
 
Notujcie Wasze wycieczki, przybijajcie pieczątki ze schronisk, do których dotrzecie.
Rozglądajcie się po okolicy. Być może tak jak my spotkacie ciekawe zwierzęta.
 
Zagadka numer 3. Co to jest? (czekamy na odpowiedzi Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
 
 
Albo znajdziecie coś co do nich należało.
Zagadka numer 4. Co to jest? (czekamy na odpowiedzi Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) 
 
 
Pamiętajcie o rowerze, hulajnodze, piłce i skakance. Ruch to zdrowie! 
 
Zabawa.
Dla chętnych przypominamy zabawę w podchody. Na czym polega ta zabawa  pamiętacie? 

Jedna drużyna/osoba ucieka a druga ma za zadanie  ją złapać.   Drużyny powinny mieć równe szanse. Czyli mniej więcej muszą mieć taką samą ilość osób. Dobrze jeśli uczestnicy są wiekowo wyrównani. Np. drużyna 1- dorosły, dziecko, dziecko. Drużyna 2- dorosły, dziecko dziecko, dziecko.  Jedna grupa jest drużyną  uciekających a druga tropiących. Pierwsza grupa ucieka ale zostawia jednak po sobie wskazówki/ślady, które mają nakierować drugą grupę na cel. Od Waszej kreatywności zależy jakie to będą wskazówki. Znakiem może być strzałka ułożona na ziemi z patyków, kamyczków lub szyszek, karteczka ze wskazówką, zadanie do wykonania, znak kredą. Wszelkie wskazówki powinny być oczywiście dostosowane do wieku graczy i czytelne ( jeśli w grze biorze udział Wasze młodsze rodzeństwo np. 5 latki to zadaniem nie może być zrobienie 10 pompek tylko np. 10 przysiadów). Grupa tropicieli wygrywa  jeżeli wykona wszystkie zadania po drodze, w określonym czasie i oczywiście odnajdzie zbiegów. Potem nastepuje zamiana. Miłej zabawy.

 
 
 
 
 
 
 
 

Dzień dobry!

Zbliża się długi weekend. Dzisiaj ostatni wpis w tym tygodniu. Mamy nadzieję, że udało Wam się dowiedzieć wielu ciekawych informacji na temat Waszych przodków. Niektórzy zapewne dotarli do ciekawych, rodzinnych historii opowiedzianych przez babcię czy dziadka. Po powrocie do szkoły chętnie zobaczymy Wasze drzewa genealogiczne i obejrzymy rodzinne pamiątki, oczywiście jeśli ktoś będzie nam chciał je zaprezentować. Bardzo nas również ciekawi, jak Wam idzie tworzenie kapsuły czasu? Tych z Was, którzy jeszcze nie zdążyli jej zrobić gorąco zachęcamy do jej wykonania! Zobaczycie jak wspaniała będzie zabawa przy jej odczytywaniu!


Poznawanie naszych korzeni rozpoczęliśmy od poznania imion i nazwisk członków naszej rodziny. Być może udało Wam się dowiedzieć kiedy przyszli na świat oraz kiedy zmarli. Wszystkie inne cenne informacje takie jak np. zawód wykonywany przez pradziadków, ich uzdolnienia w danym zakresie czy to co lubili robić zanotujcie i takie notatki przechowujcie jako dokumentację rodzinną. Być może kiedyś przydadzą się Wam, kiedy będziecie chcieli skrupulatnie zbadać historię swojej rodziny.
Nasze korzenie to również nasz dom. Niektórzy mieszkają w starych domach odziedziczonych po dziadkach, inni w nowych domach szeregowych czy w bloku. Być może są takie osoby, które odwiedzają swoich dziadków i wracają do domu rodzinnego mamy czy taty. Te miejsca również tworzą Wasze korzenie i pochodzenie. Czasami, z różnych powodów taka podróż do rodzinnego domu jest niemożliwa. Niektórym zostaje jedynie jego zdjęcie w albumie, innym tylko obraz wyryty w pamięci.

Źródło:https://ladnebebe.pl/wp-content/uploads/2019/04/6-stary-dom-gospodarstwo-agroturystyczne.jpg

 

Dla większości z Was miastem rodzinnym jest Bielsko-Biała. Tutaj, w naszej szkole wszyscy rozpoczynacie swoją edukacyjną podróż. Chcąc zgłębić własne korzenie należy również poznać swoje miasto. Nawet jeśli kiedyś zmienicie miejsce zamieszkania, to nie zmieni to tego, że właśnie w tym mieście, w Bielsku- Białej spędziliście swoje dzieciństwo i tu się wychowaliście. Wiecie już w jakiej części Polski znajduje się nasze miasto. W poniedziałek pokazałyśmy Wam je na mapie. Teraz postaramy się przedstawić kilka podstawowych informacji o Bielsku- Białej.

 

Źródło:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a9/Bielsko-Bia%C5%82a_Downtown.jpg

 


Czy wszyscy wiedzą jaka rzeka przepływa przez nasze miasto?
Ta rzeka nazywa się Biała. Jej źródło znajduje się na wschodnim stoku góry Magura. Wpada do Wisły i stanowi jej prawy dopływ. Na zdjęciu poniżej widoczna jest Magura.

 

Źródło:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/be/Lodygowice_Magura.jpg

 

 

Na zdjęciu poniżej rzeka Biała

Źródło:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/Bielsko-Bia%C5%82a%2C_rzeka_Bia%C5%82a.jpg

 

 

Do najstarszej  architektury w Bielsku- Białej należą :

 

1. Zamek Książąt Sułkowskich

 

 

Źródło:https://muzeum.bielsko.pl/images/galeria/0f47a-zamek_22.jpg

 

 

2. Katedra Św. Mikołaja

Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_%C5%9Bw._Miko%C5%82aja_w_Bielsku-Bia%C5%82ej#/media/Plik:02016_0608_Die_Kathedrale_St._Nikolai_in_Bielitz,_Bielsko-Biala.jpg

 

3. Ulica Schodowa

 

 

Źródło:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8d/Bielsko-Bia%C5%82a%2C_Schodowa_2.JPG/330px-Bielsko-Bia%C5%82a%2C_Schodowa_2.JPG

 

4. Pozostałości murów obronnych przy ulicy Orkana

 

Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Stare_Miasto_(Bielsko-Bia%C5%82a)#/media/Plik:Bielsko-Bia%C5%82a,_Stare_Miasto,_mury,_Orkana.JPG

 

 

Najwyższym punktem jest szczyt Klimczok, który liczy 1117 m n.p.m.

 

Źródło:https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/qdQk9kqTURBXy8zYzkyMzhlMjNmM2E5ZDAzMmIwMTk3ZDg4N2FhYWFhMS5qcGVnk5UDAEPNBLDNAqOTBc0DFM0BvJMJpjYwMzJjMQaBoTAB/klimczok.jpg

 

 

Przypomnijcie sobie czym jest rezerwat przyrody. Czy wiecie że Bielsko-Biała posiada dwa rezerwaty przyrody? Pierwszy to Stok Szyndzielni, a drugi Jaworzyna.

 

Źródło:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/Rezerwat_Stok_Szyndzielni_nature_reserve_Poland.jpg

 


Źródło:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/05/Rezerwat_Jaworzyna_nature_reserve_Poland.jpg

 

Jest wiele informacji o naszym mieście, które gdy tylko nadarzy się okazja będziemy poznawać. Bielsko-Biała leży w Polsce, jesteśmy Polakami. Narodowość to bardzo ważna część naszej tozsamości i naszych korzeni. Kolebkami polskiej historii i kultury są takie miasta jak: Kraków, Warszawa, Sandomierz, Gdańsk, Gniezno czy Toruń. Najważniejszą i najwiekszą rzeką w Polsce jest Wisła a zaraz po niej Odra.
Na sam koniec zobaczcie jak wygląda strój ludowy z naszego regionu:

Źródło:https://etnograficzna.pl/wp-content/uploads/2013/10/cieszynski_02.jpg

 

 

 

Dzień dobry

 

Napisały do nas  dwie Wasze koleżanki Zosia i Weronika. Posłuchajcie jak lubią spędzać wolny czas. Być może zainspirują Was do zrobienia czegoś ciekawego. 

 
Cześć, mam na imię Zosia, mam 8 lat. Bardzo lubię spędzać aktywnie czas wolny. Najbardziej lubię pływać - najchętniej nie wychodziłabym z wody. Lubię też jeździć na rowerze i skakać na trampolinach. Zachęcam wszystkich do ruchu. 
 
 
 
Cieszymy się, że widzimy  Cię taką radosną!  Super Zosiu, że tak bardzo lubisz sport i zabawy na powietrzu. Mówi się, że ruch to zdrowie i w Twoim przypadku to się sprawdza. My również lubimy spędzać aktywnie czas. I tak jak Ty kochamy rower i pływanie.  Do zobaczenia na basenie albo na ścieżce rowerowej! Zosieńko wiemy ,że oprócz sportu  bardzo lubisz też czytać książki, prawda? Nie przeraża Cię wielkość, ani grubość ani też duża ilość stron. Jesteś naszym świetlicowym "Molikiem książkowym".
 
A teraz poświęćcie chwilę Weronice.
 
Cześć Wszystkim! To ja, Wera Z. Chodzę do 2 klasy. Pewnie cała moja klasa wie, że lubię malować. Lubię również czytać książki, szczególnie te o kosmosie. Kocham zwierzęta, mam nową pasję z nimi związaną, tj. jazda konna. Mam też swoje zwierzaki: świnka morska Harry, pies Roma, rybki welonki: Romeo i Julia :-) Pozdrawiam Was serdecznie ELO xD Wera Z.
 
 
 
Weroniczko śliczne zdjęcia. My również, tak jak i Ty bardzo lubimy zwierzęta. Pani Agnieszki zwierzaki to kot Tosia, pies Lea i królik Kłapouch. A z panią Olą mieszka trójłapek kot Szyszek. Pani Ola również kiedyś jeździła na koniach. Niestety nie ma już  stadniny w Straconce, gdzie uczyła się jeździć. Cieszą nas również Twoje zainteresownia kosmosem. Mamy nadzieję, że cały tydzień poświęcony naszej planecie przypadł Ci do gustu. Podobał Ci się lot w przestrzeń kosmiczną?
 
Bardzo dziękujemy dziewczynkom za przysłanie zdjęć i krótkich relacji jak cieszą się życiem. Wam również się podobało? 
 
Wracamy do tematu "Nasze korzenie".
 
Mamy nadzieję, że tworzycie Wasze drzewa genealogiczne. My również dawno temu zrobiliśmy sobie nasze. Zaznaczamy co jakiś czas nowych członków  dalszej rodziny np. ciocie i wujków oraz kuzynów i kuzynki, które się rodzą.
 
Zadania na dzisiaj:
 
1. Zapytaj rodziców w co bawili się będąc w Waszym wieku. Spróbujcie pobawić się razem w proponowane zabawy.
 
2. Zapytaj o to samo dziadka i babcię. A jeśli masz to pradziadka i prababcię. Ich zabawy z pewnością Was zadziwią. Spróbujcie pobawić się w zabawy przodków. 
 
3. Stwórz historię swojej rodziny. Przygotuj kartkę i spisz wszystko według wskazówek  podanych poniżej. Włóż do koperty. Zaklej i podpisz np. "historia rodziny", "kapsuła czasu". Jeśli nie masz koperty możesz wykorzystać drugą kartę papieru. Złóż ją w taki sposób aby zakrywała całkowicie wypełnioną przez Ciebie kartkę. Posklejaj. Schowaj lub najlepiej daj rodzicom do schowania. Poproś aby wyciągnęli ją dopiero kiedy będziesz miał np. 15 lat lub nawet 20.
 
Wypisz członków najbliższej rodziny z imienia i nazwiska po lewej stronie kartki 
Np. Ja.......
mama.......
tata..........
siostra......
brat..........
babcia (mama mamy).......
dziadek (tata mamy).........
babcia (mama taty)...........
dziadek (tata taty).............
Do każdej osoby dopisz datę i miejsce urodzin, ulubiony kolor, potrawę, zajęcie, hobby, ksiażkę, film, bohatera. Jeśli, któryś członek rodziny pracuje wpisz miejsce pracy. Możesz zapisać wszystko co Was łączy i jest ważne dla Waszej rodziny (najlepsze wakacje, ulubione miejsce spacerów, rodzinną grę, śmieszną historię). 
 
Po latach, kiedy otworzycie koperty i przeczytacie co zapisaliście na pewno zdziwicie się. Z pewnością nie będziecie pamiętali już o niektórych rzeczach a  część z nich  ulegnie zmianie.
Na pewno jednak będzie Wam miło czytać coś co stworzyliście o swoich najbliższych. Powodzenia!
 
 
 
 
 
 
 
 

Dzień dobry!

Rozpoczynamy kolejny tydzień a wraz z nim nowy temat. Mamy nadzieję, że piękny i słoneczny weekend minął Wam spokojnie i wesoło. Na pewno udało Wam się odpocząć i pobawić na świeżym powietrzu! Nadchodzą ciepłe czerwcowe dni, a wraz z nimi coraz więcej radości, optymizmu i słońca! Powoli można korzystać z różnych atrakcji, które do tej pory były niedostępne. W tym tygodniu wspólnie zastanowimy się nad tym, czym są nasze korzenie i gdzie one sięgają, jak ich szukać i dlaczego stanowią jeden z fundamentów naszego życia i naszej tożsamości.

 


Źródło:
https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/5/cd/fa/4e4fa638d9337_p.jpg?1353382683

 

Każdy z nas jest niepowtarzalny, jeden jedyny i wyjątkowy. Różnimy się miedzy sobą, ale wszystkim ludziom należy się taki sam szacunek, prawa oraz godność. Różnimy się, ale jednocześnie wiele nas łączy. Łączą nas narodowość, język, miejsce zamieszkania, szkoła i oczywiście rodzina! Chcąc zgłębić tajemnice naszych korzeni to właśnie od rodziny należy zacząć poszukiwania.
Nasze korzenie to inaczej nasze pochodzenie oraz pochodzenie naszych rodziców i dziadków, pradziadków itd.
Doskonale wiecie, że swoje życie i istnienie zawdzięczacie rodzicom. Wasi rodzice natomiast swoim rodzicom, czyli waszym babciom i dziadkom. W ten sposób, dociekając kim były osoby z coraz dalszych pokoleń, można tworzyć drzewa genealogiczne. Zamieszczamy na nich dane osób z naszej rodziny. Takie drzewo tworzy się dla konkretnej osoby. Oczywiste jest przecież, że inne będzie drzewo Kasi, a inne Tomka.

Spróbujcie porozmawiać z rodzicami, gdy będą mieć czas i zapytać o swoich przodków. Kim byli, jak się nazywali, gdzie mieszkali i gdzie się urodzili. Rodzice wiedzą dużo więcej niż Wam się wydaje i chętnie podzielą się z Wami swoja wiedzą. Jeśli macie babcie lub dziadka również możecie ich o to zapytać. Jeśli kontakt jest utrudniony ze względu na epidemie koronawirusa lub mieszkają bardzo daleko poproście rodziców o możliwość porozmawiania z nimi przez telefon lub przez skype'a. Zanotujcie wszystko, czego się dowiedzieliście, bo zazwyczaj po jakimś czasie zapominamy o tym.

Możecie spróbować narysować własne drzewo genealogiczne. Na zdjęciu poniżej znajduje się przykład, w jaki sposób możecie to zrobić.

 

 

źródło grafiki:https://media.istockphoto.com/vectors/family-tree-blank-banners-drawing-vector-id484716183

 

 

Większość z Was urodziła się i mieszka W Bielsku- Białej lub okolicach. Wtedy można powiedzieć, że tutaj mają początek Wasze korzenie, jako konkretnej osoby. Natomiast korzenie waszych rodziców czy dziadków mogą wykraczać poza to miejsce. Mogli urodzić się w innym mieście, a nawet w innym kraju. W takim przypadku wasze korzenie również się rozszerzają i sięgają dużo dalej. Na przykład jeśli Hubert urodził się w Bielsku- Białej, jego tata również, ale mama w Warszawie powoduje to, że Hubert i jego pochodzenie związane są nie tylko z Bielskiem- Białą ale też z Warszawą. Dodatkowo, jeśli jego dziadek urodził się na przykład w Grecji i jest Grekiem, oznacza to, że Hubert jest w pewnej swojej części Grekiem!

Przeprowadźcie rozmowy w swojej rodzinie i zbierzcie jak najwięcej informacji. Dzięki temu dowiecie się więcej o sobie samym i swoim pochodzeniu. Czy macie jakiś krewnych w innym mieście lub w innym kraju? Jeśli tak, to gdzie? Spróbujecie odszukać te miejsca na mapie.
Na mapie Polski, poniżej, możecie zobaczyć gdzie leży nasze miasto - Bielsko-Biała.

 

 


Źródło:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9f/Mapa.GWZ.bielsko.svg/1200px-Mapa.GWZ.bielsko.svg.png

 

Spróbujcie odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

1. Skąd pochodzi Twoja rodzina i kiedy zamieszkała w miejscowości, w której mieszkasz?
2. Czy występują w Twojej rodzinie jakieś rzadko używane, niespotykane imiona? Jeżeli tak , to jakie?
3. Czy istnieje w Twojej rodzinie tradycja dziedziczenia imion (otrzymuje się imię np. po babci, dziadku)
4. Czy wiesz jakie zawody wykonywali Twoi dziadkowie, ciocie, wujkowie lub jakie wykonują teraz członkowie rodziny?
5. Czy posiadacie jakąś cenną pamiątkę rodzinną?

Pamiątki są dla nas bardzo ważne. Jest to rzecz, przedmiot, coś cennego, co ma związek z życiem naszych przodków. Może to być nawet zdjęcie, kawałek gazety, listy, dyplomy, jakieś dokumenty, medale a nawet tradycje rodzinne. Pamiątki pozwalają poznać historię naszą i naszej rodziny a przez to również historię naszego kraju, narodu.
Jeśli macie taką pamiątkę spróbujcie dowiedzieć się o niej:

1. Co to jest, jaka jest nazwa tej pamiątki?
2. Od kiedy ta pamiątka znajduje się w naszej rodzinie?
3. Do czego służy?


Źródło:https://lh3.googleusercontent.com/proxy/POgIfWq5DgJqoMrYc5eNgXysC3gnR0kBIc2mRswzH6DSMvKcrXiWrqB4mFm7RYiCgB11miYNKDCr0ffWDUlfPwF8thXhdkS9S74WlVaZKOV4_V5W2IA-

 

 

 

 

Dzień dobry

 

        Kończymy  kolejny szkolny tydzień. Zarówno Wy jak i dzieci w różnych krajach czekacie na wypoczynek. Mamy nadzieję, że pogoda będzie sprzyjała szaleństwom na świeżym powietrzu :). Wypocznijcie, pobawcie się i przeżyjcie coś wspaniałego. Tego Wam życzymy. Pamiętajcie od 6tego czerwca, czyli od tej soboty można korzystać z palców zabaw, parków linowych i różnych miejsc, które bardzo lubicie :). A dzisiaj jeszcze o tym co lubicie i jakie macie pasje.

Witamy Szymona!

Bardzo lubię ceramikę , bo lubię lepić z gliny różne rzeczy. Chodzę na ceramikę do Domu Kultury już 5 lat.  Lubię glinę , bo jest taka plastyczna. Najpierw jest twarda, a później jak ją się długo ugniata , to robi się miękka i przyjemna w dotyku i można z niej wyczarować przeróżne rzeczy. Zrobiłem z gliny aniołki dla mamy i latarenkę w kształcie domku. Ja osobiście najbardziej lubię skarbonkę świnkę do której wrzucam pieniążki. Robię różne rzeczy, a czasami je później rozdaję ... brałem udział w różnych konkursach ceramicznych za które zdobyłem kilka nagród. Mogę się pochwalić I miejscem w 23 Międzynarodowym Konkursie Plastycznym BOHUNOWA PALETA 2019. Na ten konkurs zrobiłem z gliny wiolonczelę, bo na wiolonczeli gram.

Szymon kl. III

Brawa dla Szymona! Piękne prace! Kto nie lepił w glinie ten nie wyobraża sobie ile pracy trzeba włożyć aby powstały takie oryginalne i śliczne przedmioty. Z plasteliny lepi się o wiele łatwiej. Praca z gliny powstaje dużo wolniej. Potrzeba więcej czasu nie tylko na stworzenie kszatłtu ale też  musi być dodatkowo wypalona w specjalnym piecu, pomalowana specjalną farbą i ponownie wypalona. Wtedy osiąga i trwałość i piękne kolory. Szymon gratulujemy telentu! A wiemy, że nie jest to Twój jeden jedyny! 

Osobiście cieszę się, że miałam okazję  zobaczyć Twoje prace na żywo. Robią wrażenie. Super Szymon, że robisz coś co Cię cieszy i jesteś doceniany! Mam nadzieję, że będę miała szansę to powtórzyć- p. Ola

Napisał do nas również kolega Szymka. Poczytajcie jakie zainteresowania ma Franek:

Cześć jestem Franek. Nie lubię sprzątać swojego pokoju lecz lubię bardzo budowle z kolockow Lego. Buduję pałace a także i drogi - buduję samoloty - doczepiam ludzikom nogi. Jak tylko mam chwilę wolną od zadania domowego - zaraz rozkładam to moje Lego. Dziś zbudowałem stadion ekologiczny dla piłkarzy bardzo dynamicznych. Wczoraj samochód gotowy do ścigania a dzisiaj Łódź podwodną w sam raz do pływania. Lubię koszykówkę, piłkę nożną i rapy - wcale nie przeszkadza mi w tym uwaga taty. Piszę teksty do moich utworów rapowanych - potem szukam bitów pokomplikowanych. Lubię też zajadać - desery - obiady - kromki smarować warstwą marmolady. Lubię najbardziej sushi i rosołek  - nie lubię z ryżem wolę z makaronem. Mogę wszystko robić bo świat jest ciekawy - zapraszam wszystkich ze mną do zabawy!  

Franek kl. III

Brawa dla Franka! Franek rewelacyjnie się czyta Twój tekst! Nie dość, że napisałeś jak spędzasz czas  jeszcze ma to piękna oprawę i rymy. Mamy nadzieję, że po powrocie do szkoły zarapujesz dla wszystkich! A kto wie, nie znamy przecież przyszłości, być może zostaniesz sławnym raperem. Czego Ci bardzo, bardzo gorąco życzymy joł joł!  Wiesz, że i my kochamy kolcki lego. Czekamy na czas kiedy będziemy mogli pobudować razem.

Bardzo dziękujemy chłopakom za podzielenie się informacjami o swoim hobby. Gratulujemy odwagi i mamy nadzieję, że będziecie nadal cieszyć się tym co robicie i rozwijać swoje pasje.